W tym roku po raz pierwszy udało się zorganizować wyjazd młodych żeglarzy na duńską wyspę Bornholm w ramach projektu The Class Optimist Baltic Regatta Alliance.

Bornholm to niezwykle urocza wyspa na Bałtyku oddalona od polskiego wybrzeża zaledwie o 55 mil morskich. Taką właśnie drogę musieli pokonać mali żeglarze zabierając ze sobą żaglówki klasy Optymista.

Wyjazd był tak zorganizowany, że w czwartek: 21 września rano, załoga wyrusza samochodami z Mielna zabierając ze sobą sprzęt i udaje się na prom w miejscowości Sassnitz (Niemcy). Następnie stamtąd, płyną do Ronne – największego miasta na wyspie. Ostatni etap podróży to krótka przejażdżka samochodami, malowniczą drogą z Ronne do Nexo (Dania), gdzie zaplanowana jest główna impreza.

Dzień wcześniej, wieczorem, z Darłowa wyruszają dwa pełnomorskie jachty żaglowe: Marina-Royale – należący do szkoły żeglarskiej „Darlowo Sail” (www.facebook.com/DarlowoSail) oraz jacht Waternimf – należący do lokalnego społecznika oraz przyjaciela pana Józefa Sikory – Armatora kilku jednostek.

Oba jachty nie będą brały udziału w wyścigach ale będą stanowić zaplecze dla kadry szkoleniowej. Baza noclegowa dla młodych żeglarzy to Marina Royale (Bawaria’37) a dla ich opiekunów Waternimf (Bawaria’44).

Oba jachty dopływają do Nexo w czwartek po południu, gdzie zaplanowane są treningi oraz zwiedzanie wyspy.
Wyjazd udało się zorganizować dzięki współpracy szkołą żeglarskiej „Darlowo Sail” z Międzyszkolnym Uczniowskim Klubem Żeglarskim Bałtyk w Mielnie. Inicjatywę wspiera również organizacja Międzynarodowych Szkół Żaglowych ( ISSA International Saling School Association).

Celem projektu jest organizowanie treningów na akwenie morskim Morza Bałtyckiego razem z klubami krajów nadbałtyckich. Bornholm to świetna lokalizacją do organizowania takich treningów ze względu na centralną lokalizację na akwenie oraz walory krajoznawcze.

Projekt ma zachęcać do organizowania wspólnych treningów Międzynarodowych Klubów Żeglarskich państw nadbałtyckich. Zwyczajowe Regaty na jego zakończenie to sprawdzian integracja młodzieży z różnych państw oraz wymiana doświadczeń w zakresie żeglarstwa.

The Class Optimist Baltic Regatta Alliance ma być jednym z elementów całego programu ISSA Dinghy Skipper – od wielu lat najpopularniejszego programu światowego wspieranego m.in. przez takie kraje jak USA a nawet Chiny.
W przyszłym roku wyjazd zaplanowany jest w długi weekend Bożego Ciała, 31 maja i 3 czerwca 2018r.​