III Mistrzostwa Polski Żeglarzy i Motorowodniaków w Narciarstwie i Snowboardingu SNOWSAIL 2015 już za nami.
Przeszło stu sześćdziesięciu żeglarzy i motorowodniaków z całej Polski wystartowało w tegorocznej, trzeciej już edycji, Mistrzostw Polski Żeglarzy i Motorowodniaków w Narciarstwie i Snowboardingu SNOWSAIL, które odbyły się w miniony weekend w Świeradowie Zdroju. Inicjatorem, pomysłodawcą i organizatorem mistrzostw jest szkoła żeglarstwa 4winds z Gdyni.

snowsail_2015_01

?Pierwsze mistrzostwa jakie zorganizowaliśmy trzy lata temu w Karpaczu skupiły około 80 zawodników. W tym roku było ich przeszło 160. Ponadto do Świeradowa zjechały rzesze kibiców, którzy bawili się razem z nami. Tak więc ta nietypowa i chyba jedyna taka impreza w kraju, jak nie na świecie, zdobywa coraz więcej sympatyków? ? podkreśla kpt. Krzysztof Piwnicki, szef szkoły żeglarstwa 4winds.

snowsail_2015_10

Rywalizacja odbyła się w trzech grupach wiekowych w dwóch konkurencjach (narty i snowboard), oczywiście z podziałem na kobiety i mężczyzn. Kategorią specjalną były zawody kapitanów o przechodni ?Złoty dzwon?. Aby wystartować w zawodach wystarczy posiadać dowolny patent lub certyfikat żeglarski/motorowodny albo przedstawić zdjęcie na jachcie lub motorówce. Trasa zawodów została tak ustawiona, aby mogli w niej wziąć udział nie tylko zaawansowani narciarze i snowboardziści, ale również osoby początkujące. Najmłodsza uczestniczka miała pięć lat!
?Ideą naszych mistrzostw jest przede wszystkim doskonała zabawa, a narty i deski stały się wspaniałym przyczynkiem do żeglarskiego spotkania w środku zimy? ? mówi kpt. Krzysztof Piwnicki. Impreza jak co roku rozpoczęła się w piątek wspólnym szusowaniem i wieczorną zabawą przy grzańcu, a zakończyła w niedzielę wspólnym śniadaniem. W sobotę zawodnicy ścigali się na stoku Ski&Sun.

snowsail_2015_02

Organizatorzy, szkoła żeglarstwa 4winds z Gdyni, zapewnili transport, wyżywienie, zakwaterowanie i wszystko to, co było niezbędne, aby doskonale się bawić. Był profesjonalny slalom, elektroniczny pomiar czasu. Nie zabrakło oczywiście nagród, medali, pucharów i dyplomów. Na zakończenie imprezy w czasie biesiady w restauracji na górnej stacji gondoli odbył się też koncert znanej formacji szantowej Stary Szmugler. ?Koncert miał charakter otwarty. Zaprosiliśmy na niego mieszkańców i gości Świeradowa? ? dodają organizatorzy. Zawody komentował burmistrz Świeradowa Zdroju Pan Roland Marciniak.

snowsail_2015_09

Co ciekawe zmagania na stoku można też było obserwować online, dzięki kamerom zamontowanym na stoku. Jak podkreślają organizatorzy Snowsail to impreza familijna. Nie chodzi w niej o twardą sportową rywalizację, choć i ona jest ważna, ale przede wszystkim o spotkanie żeglarskiej braci w czasie, gdy nasze jachty i motorówki czekają na lepsze cieplejsze czasy. ?Naszym marzeniem jest to, aby stworzona przez nas impreza przekształciła się w wielki żeglarski festyn. Aby w tworzenie kolejnych edycji angażowały się inne środowiska żeglarskie, kluby, szkoły, stowarzyszenia. Wierzę, że razem możemy zbudować coś niepowtarzalnego i do tego też zapraszamy? ? dodaje kpt. Krzysztof Piwnicki.

snowsail_2015_07

Impreza ma charakter non profit, dlatego tym bardziej dziękujemy wszystkim sponsorom. Tegoroczne mistrzostwa wspierali: V.Ships, Hornet, Bergsport, LyoFood, Mix charter, CWM, Baltica Yachts, Skyboat, Windy, Draco, D.A.D, Eljacht, Marina Gliwice, Targi Boatshow, Schronisko Samotnia, Smart, BrytSails, Woly, Rohner.
Patronat Honorowy nad imprezą objęli: Polski Związek Żeglarski, Pomorski Związek Żeglarski, Polski Związek Narciarski, Międzynarodowa Federacja Szkół Żeglarskich ISSA, Polski Związek Motorowodny i Narciarstwa Wodnego oraz  Prezydent Gdyni i Burmistrz Świeradowa.

snowsail_2015_05

Szczególnie dziękujemy uczestnikom. Za wspaniałą zabawę, sportowego ducha i chwile spędzone razem. Zdjęcia, filmy, wyniki, relacje z zawodów można będzie niebawem znaleźć na stronie mistrzostw www.snowsail.4winds.pl.

snowsail_2015_06

Zapraszamy w przyszłym roku na kolejne Mistrzostwa żeglarzy i motorowodniaków.