PODSUMOWANIE

 

W sobotę, 30.06.2018r. w klubie MUKŻ Bałtyk Mielno odbyła się kolejna już impreza pod nazwą “Festiwal Żagli ISSA – Mielno 2018”. Z tej okazji odbyły się regaty w klasach Optymist oraz Turystycznej. Nie mogło zabraknąć stałych uczestników tych regat, w tym kilku zaprzyjaźnionych klubów z innych rejonów Polski, m. in. LOK GARLAND Gliwice, UKS WODNIAK Piła, CSW OPTY Ustka. Swoich “Optymiściarskich” przedstawicieli miały również nasze lokalne kluby: Jacht Klub Koszalin oraz Darłowo Sail. W klasie Turystycznej swoje załogi wystawili m. in. Yach Club Politechniki Koszalińskiej, Klub Morski TRAMP oraz młodzieżowa załoga płynąca na DZ-cie “Przygoda” ze Szkoły Podstawowej im. “Ludzi Morza” z Mścic. Natomiast nad bezpieczeństwem imprezy na wodzie czuwały załogi WOPR Koszalin.

Pogoda, mimo, że zapowiadała się fatalnie, tym razem chyba również nam kibicowała, gdyż zaprezentowała się z jak najlepszej strony. W miarę silny wiatr sprawił jednak, że kilku zawodników w klasie Optymist wycofało się z rywalizacji. Pozostali stanęli na wysokości zadania i spisali się znakomicie. Również załogi łodzi turystycznych, po wykonaniu wielkiej pracy przy żaglach w takich warunkach, ukończyli swoje zawody docierając na metę. “Optymiściarze” swoją trasę pokonywali w czterech, natomiast “Turystyki” w dwóch wyścigach. Wyniki młodych żeglarzy w klasie Optymist wyglądały następująco:

 • w kategorii wiekowej 9-10 lat:
  1. miejsce: Maciej Malitowski          –   LOK GARLAND Gliwice,
  2. miejsce: Maria Fornalczyk           –   CSW OPTY Ustka,
  3. miejsce: Mateusz Graczyk            –   CSW OPTY Ustka.
 • w kategorii wiekowej 11-12 lat:
 1. miejsce: Patrycja Chiniewicz           –   MUKŻ BAŁTYK Mielno,
 2. miejsce: Karol Rusin                              –   LOK GARLAND Gliwice,
 3. miejsce: Filip Sikorski                          –   CSW OPTY Ustka.
 • w kategorii wiekowej 13-15 lat:
 1. miejsce: Piotr Hofman                           –   LOK GARLAND Gliwice,
 2. miejsce: Rafał Krężołek                        –   JACHT KLUB Koszalin,
 3. miejsce: Konstantyn Podwojski        –   LOK GARLAND Gliwice.

Wyniki żeglarzy w klasie Turystycznej:

 • w klasie DZ-ty:
  1. miejsce: Korweta              –    pod sternikiem Zbigniewem Bobińskim,
  2. miejsce: Przygoda             –    pod sternikiem Eugeniuszem Rajcą,
  3. miejsce: Akademik           –    pod sternikiem Tomaszem Suszką.
 • w klasie Kabinowej:
 1. miejsce: Mona                             –    pod sternikiem Marianem Turowskim,
 2. miejsce: Ściepka                         –    pod sternikiem Jarosławem Banasikiem,
 3. miejsce: Hlasny                          –    pod sternikiem Piotrem Bazelakiem.

Po zawodach przyszła pora na zjedzenie i napicie się czegoś ciepłego, czyli na tradycyjnego grilla. Grill smakował tym lepiej, że odbywał się przy akompaniamencie tradycyjnej muzyki żeglarskiej, granej tak z głośników, jak i na żywo. W między czasie odbyło się trochę atrakcji dla najmłodszych, chociażby konkursy, w których można było wygrać różne nagrody.

W tym miejscu w imieniu zarządu, jak i całego klubu dziękuję wszystkim przybyłym, tak widzom, jak i samym zawodnikom, na organizowany przez nasz klub Festiwal Żagli ISSA – Mielno 2018. Szczególne podziękowania należą się jednak wszystkim osobom, dzięki którym mogliśmy w ogóle ten Festiwal zrealizować, i którzy w formie wolontariatu pomogli nam ogarnąć całość przygotowań i byli z nami przez cały czas trwania imprezy. Już w tym momencie zapraszamy na kolejną imprezę Festiwalu Żagli za rok!

 

Z żeglarskim pozdrowieniem AHOJ!
Bartłomiej Izdebski,
MUKŻ Bałtyk Mielno.